Co dělat, aby vás bylo na kole vidět?

Na kole mnozí cyklisté vyráží nejen v létě, ale i teď na podzim dokonce i v zimě, když je jen trochu přijatelná teplota a na cestách není sníh. Jenomže viditelnost je mnohdy mizerná, bývají mlhy, šero, brzy tma. Výzkumy ukázaly, že cyklisté zásadně přeceňují vzdálenost, při níž je dovedou motoristé rozeznat. A jestliže některý cyklista nijak nepřispěje k tomu, aby byl dobře viděn, je možné, že prostě vidět není.

Hlavní je mít světlo

Kdybyste pro sebe mohli udělat jedinou věc, jak se zviditelnit na jízdním kole pro ostatní, použijte světlo. Instalování si zadního a předního světla je to nejlepší, co můžete udělat. Zároveň je to velmi jednoduchý způsob, stačí jen koupit je a instalovat. Je ale nutné mít správný typ světel. I přes den používejte světlo pro denní svícení. Ano, nevyrábí se jen u automobilů, ale i u kol.

Oblečení v zářivých barvách

Ideální je i obléknout si na jízdní kolo cyklistické oblečení, které je velmi dobře vidět nejen když na něj svítí světla. Výbornou volbou jsou neonové barvy a barvy, které kontrastují s okolím. V zimě tedy ne bílou, v létě zase ne zelenou. Všeobecně jsou špatně tmavé barvy. V černé vás nebude vidět vůbec. Po stmění nasaďte na oblečení reflexní prvky.

Hýbu se a jsem vidět

I když máme na svém jízdním kole světlo, nemusí jej být občas dostatečně vidět. Zvláště na rovné vozovce, přes den, kdy může splynout s okolím. Proto je dobré zvýraznit pohybující se části. To, co se hýbe, a ještě svítí nebo se odráží. Ideální je zvýraznit kotníky, lýtka. Na cestě si každý řidič spojí pohyb nahoru dolů střídající se v páru s cyklistou. Ať už si dáte na kotníky reflexní prvky, světla, nebo si nasadíte zářivé kotníky, bude to výborný počin. Vždy musíte použít přilbu, ať už jedete na krátkou či dlouhou vzdálenost. I tady platí, že je lepší volit přilbu zářivou, barevnou, které nebudou chybět reflexní prvky.

Publikováno: 08. 12. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Rozsypalová