Proč dopřát organismu vitamín C

Ke zdravému životnímu stylu patří také pravidelné doplňování vitamínů a minerálů. Většinou si tuto důležitost uvědomíme tehdy, až jsme nachlazení. V tomto případě nám lékař jistě doporučí doplnit tělu vitamín C. Vitamín C ( kyselina askorbová) je rozpustný ve vodě, tělo díky němu vytváří kolagen, hojí rány a také je silným antioxidantem. Vitamín C má ovšem mnohem rozsáhlejší spektrum blahodárných účinků pro zdraví.

Proč je tak důležitý?

Každé malé dítě ví, že vitamín C přispívá k udržení normální funkce imunitního systému. Imunita proti nachlazení vitamínem C? Ano, díky němu je odolnost organismus očividná. Doporučená denní dávka je pro člověka asi 80 mg denně. Když jste nemocní, kouříte, hodně sportujete, patříte ke starším věkovým kategoriím, anebo jste psychicky vyčerpaní, zaslouží si organismus vyšší dávku. To platí také pro těhotné a kojící ženy.

Pro zdravé klouby i dásně

K dalším doloženým účinkům vitamínu C patří tvorba kolagenu, to vše pro normální funkci krevních cév, dásní, kůže, zubů, kostí a chrupavek. Mimo jiné je tento vitamín iniciátorem energetického metabolismu, hlídá správnou činnost nervové soustavy, ochraňuje před oxidativním stresem a rovněž snižuje vyčerpání a únavu, která se stresem a nadměrnou fyzickou námahou souvisí.

Příznaky nedostatku vitamínu C

Pokud bude vaše tělo ochuzeno o vitamín C, dojde k rozkladu tkání, protože nebude schopno produkovat kolagen. Jistým příznakem nedostatku jsou zánět dásní, tvorba modřin, deprese, slabost, únava a obtížné hojení ran. Vitamín C najdete v mnoha potravinách, k nimž patří červená paprika, šťáva z rajčat, jahody, kiwi, pomeranče, květák anebo brokolice. Je pravda, že někteří lidé mohou mít na tyto potraviny alergii či je nemají v lásce. V tomto případě je nutné sáhnout po doplňcích stravy s multivitaminy. V e-shopu Allnutrion.cz najdete pestrou nabídku produktů obsahující vitamín C, který vás udrží v kondici.

Publikováno: 01. 10. 2021

Kategorie: Léky a doplňky stravy

Autor: Katka Rozsypalová