Jaké jsou zdravotní benefity kávy bez kofeinu?

Káva bez kofeinu se v našich zemích objevila teprve v 60. letech 20. století, kdy si technologický postup její výroby nechal patentovat jistý pan Žáček. Její benefity ocení všichni, kdo si nemohou dovolit konzumovat klasickou kávu s běžným obsahem kofeinu. Vysoké množství kofeinu totiž může nepříznivě ovlivňovat centrální nervovou soustavu, ale také způsobovat neklid, úzkost či potíže s trávením.

Pro koho je káva bez kofeinu?

Především pro osoby citlivé na kofein, to znamená pro ty, kterým zdravotní stav nedovolí konzumaci kofeinu v běžném množství. Kofeinu by se měly vyhnout mimo jiné těhotné a kojící ženy, samozřejmě i děti a dospívající a ti, kteří trpí úzkostí nebo mají problémy s nespavostí. Kofein vám může způsobit potíže i v případě, jestliže trpíte žaludečními vředy anebo máte vysoký krevní tlak. Kofein může mít negativní vliv také na léčbu srdeční arytmie. Ve všech těchto případech je lepší se mu vyhnout. Jestliže si však nedokážete odepřít aroma pravé kávy a obilné náhražky vaše chuťové pohárky příliš neuspokojí, vsaďte na kávu bez kofeinu. Ta nemá tolik vedlejších účinků způsobených kofeinem, navíc zachovává benefity běžné kávy, tedy velké množství antioxidantů a dalších pozitivně působících látek.

Přínosy kávy bez kofeinu pro lidské zdraví

Přestože je většině lidí lékaři doporučováno konzumaci kávy omezit, má tento nápoj pro naše tělo nesporné výhody. Mezi ty patří především snižování vzniku cukrovky 2. typu. Vzhledem k tomu, že je tato schopnost zachována i v kávě bez kofeinu, budou na ni mít zřejmě vliv jiné látky než kofein. Naopak pití kávy bez kofeinu má podle některých výzkumů přímý vliv na snižování hladiny enzymů v játrech a tedy chrání tělo. Možná si říkáte, jak připravit kávu, aby pro vaše tělo měla ten nejlepší možný vliv? Ve výsledku na tom zas až tak nezáleží. Turek, překapávaná káva, espresso anebo instantní káva s kofeinem či bez kofeinu dokážou podpořit vaše mentální výkony a ochránit nervové buňky do té míry, že budou méně náchylné například k Alzhaimerově či Parkinsonově chorobě. Co dalšího vám konzumace kávy přinese kromě toho, že ve stáří neskončíte jako hadrová panenka?

Lepší zažívání

Ve srovnání s klasickou kofeinovou kávou vás po té bez kofeinu nebude pálit žáha a zároveň ochráníte také svoje tlusté střevo a konečník. Káva bez kofeinu je zkrátka vhodnou alternativou, kterou můžete konzumovat jak výhradně, tak v kombinaci s kávou kofeinovou a ulevit si tak trochu od negativních dopadů kofeinu.

Publikováno: 08. 05. 2021

Kategorie: Strava

Autor: Katka Rozsypalová