Homeopatika nebo léky

Při výskytu jakékoliv nemoci lze zvolit ze dvou cest, které budou spojeny s její léčbou. První cestou jsou klasické léky. Druhou cestou jsou takzvaná homeopatika. Obě možnosti mají své klady i zápory. Podívejme se na ně blíže.

Co jsou to homeopatika?

Homeopatika patří to kategorie takzvané alternativní medicíny. Odborníci většinou uvádějí, že je nelze brát jako klasickou formu léčby, ale spíše jenom jako doplněk. Jejich zastánci pochopitelně argumentují opakem. Faktem je, že homeopatika mají v mnoha zemích zelenou, a Česká republika je jednou z nich. Jejich fungování je založeno hlavně na principu léčby podobných symptomů, čímž dojde k léčbě konkrétní nemoci. Dále je léčba postavena na příznacích, nikoliv na konkrétních patologických procesech. Homeopatikum je většinou charakteristické tím, že nejde o složitou látku. Maximálně se upravuje koncentrace.

Co jsou to klasické léky?

Ty jsou většinou založeny na výzkumech. A to jak konkrétních nemocí, tak i látkách, které proti nim dokážou bojovat. Klasické léky jsou tedy založeny na reálných empirických datech, které dávají průkazně najevo, že konkrétní látka dokáže eliminovat konkrétní zdravotní problém. Moderní lék je většinou kombinací řady účinných látek, které zabírají na určitý typ zdravotního problému.

Homeopatika nebo léky?

Realitou zůstává, že v případě léků je možné očekávat vyšší, a také rychlejší účinnost. Na druhou stranu se mohou objevit různé nežádoucí účinky, spojené s využíváním chemických sloučenin, které působí v lidském těle. Naproti tomu homeopatika obvykle nemají žádné vedlejší účinky. Jejich reálná účinnost v rámci konkrétního zdravotního problému však nikdy nebude taková, jako u klasického léku. Na první pohled sice mohou pomoci, ale až v delším časovém horizontu, kdy má na eliminaci nemoci výrazný podíl i klasická obranyschopnost lidského těla.

Publikováno: 01. 03. 2018

Kategorie: Léky a doplňky stravy

Autor: Katka Rozsypalová