Co jsou opruzeniny, jak se projevují a dá se jim vyhnout?

Zánět kůže, který vzniká nejčastěji v letních měsících, označujeme opruzeninou. V té době produkuje tělo nadměrné množství potu s obsahem kyselin a dalších látek s vlastností dráždit pokožku, když o sebe tře. Působením těchto látek na pokožku vzniká opruzenina. Projevuje se nejprve malými červenými fleky, které postupně přerůstají do větších rozměrů, když je doba dráždění delší. Kůže, kde vznikla opruzenina, je citlivá na dotek, svědí a může pálit. V pokročilých případech pokožka může praskat, mokvat a zapáchat. Opruzenina v tříslech, v oblasti konečníku nebo pod prsy se vyskytuje nejčastěji.

id="opruzenina-potrebuje-hydrataci-a-vzduch">Opruzenina potřebuje hydrataci a vzduch Léčba opruzenin je možná doma, pokud je její stádium mírné. To znamená, že pokožka nesmí být popraskaná ani nesmí mokvat. V případě začervenání je možné aplikovat na pokožku mast na opruzeniny u dospělých a dětí od 6 měsíců. Opruzenou pokožku ale nejprve pečlivě omyjte vlažnou vodou, abyste ji zbavily dráždivých látek a nechejte ji volně oschnout. Poté můžete natřít mastí, která vytvoří ochrannou bariéru, která omezí styk pokožky s bakteriemi a zmírní tření pokožky o sebe.

Krémem na opruzeniny jim lze také předcházet. Před dlouhou vycházkou stačí malé množství krému Dermaguard, jehož ochranná bariéra nedovolí opruzeninám vzniknout. Bude účinný po dobu 4 – 6 hodin. Kromě ochrany vaší pokožky jí poskytne také dostatečnou hydrataci. Je vhodný také pro děti od 6 měsíců, u kterých se opruzeniny vyskytují ve formě plenkové dermatitidy.

Publikováno: 03. 06. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Rozsypalová