Proč je kvalitní voda pro lidský organismus tak důležitá?

Voda je základním stavebním prvkem našeho těla. Nejvíce jí v sobě máme při narození (až 80 %), ve stáří se její podíl snižuje ke zhruba 50 %. Platí tedy, že čím méně vody v těle máme, tím náš organismus stárne rychleji. Chcete-li se tedy udržet dlouho zdraví a svěží, věnujte dostatečnou pozornost svému pitnému režimu a nepodceňujte jej ani při nedostatku času. Bez vody totiž dokážeme přežít pouhé 2 až 3 dny, zatímco potravu ke svému životu nepotřebujeme plných 40 dní.

Jaká je vhodná úroveň hydratace pro lidský organismus v různých etapách života?

Zatímco někteří odborníci razí teorii, že by člověk měl vypít denně alespoň 2 až 3 litry vody, lékaři se shodují na tom, že dostatečná hydratace se pro dospělou osobu pohybuje okolo 30 ml na 1 kg hmotnosti těla. Ale například průměrný kojenec vážící přibližně 5 kg potřebuje na 1 kg živé váhy alespoň 150 ml vody, což je nepoměrně více. Dětský organismus je navíc citlivější na ve vodě rozpuštěné chemické látky, které mu mohou ublížit. Proto je potřeba vodu pro dospělé a především děti pečlivě vybírat, měřit její kvalitu a případně upravovat tak, aby byla vhodná pro všechny věkové skupiny.

I v testované kohoutkové vodě může být rozpuštěno mnoho škodlivin

Přestože je kvalita pitné vody, která nám všem teče doma z kohoutku pečlivě hlídána a kontrolována, mohou se v ní vyskytnout byť v podlimitním množství látky, které negativně ovlivní lidský organismus. Dospělí na sobě jejich vliv nemusí ani pocítit, ale dětem mohou způsobit zdravotní komplikace. Proto, aby voda pro vaše nejmenší neobsahovala škodlivé látky, jako například pesticidy, těžké kovy, pozůstatky po dezinfekci vody, vodní kámen či rez z potrubí, je potřeba věnovat dostatečnou pozornost její filtraci. Její nejjednodušší způsob představuje využití filtrační konvice pracující s filtračními patronami na přírodní bázi. Například oblíbené filtry Brita Maxtra Plus používají k filtraci vody aktivní uhlík získávaný z kokosových skořápek.

Může vodní kámen poškodit lidské zdraví?

Ano. Je to dokonce již prokázáno. V oblastech s tvrdou vodou, která obsahuje vysoké procento vápenatých a hořečnatých solí, se vyskytuje statisticky větší procento problémů s ledvinami a lidé trpí taktéž nažloutlou zubní sklovinou. Jestliže začnete filtrovat vodu ve filtrační konvici, zbavíte se veškerých negativních dopadů vodního kamene jak na vaše zdraví, tak na kondici vašich přístrojů pracujících s vodou, například kávovarů, rychlovarných konvic či žehliček. A pokud se již stalo, že vám vodní kámen některé z těchto zařízení zanesl, použijte na jeho vyčištění profesionální čistící prostředek, který jej nepoškodí.

Publikováno: 28. 05. 2020

Kategorie: Strava

Autor: Katka Rozsypalová