Bolesti krku

Mohou být i takové, kdy doslova nemůžete mluvit, a polykání každého sousta se stane noční můrou. I takto mohou vypadat bolesti v krku. Jaké mohou být příčiny a co zabírá? Toto byste měli znát.

Klasické nachlazení

Jde o nejznámější příčinu. Pokud vás v době chřipkových epidemií začne bolet v krku, nebo se spolu s bolestí objeví i teploty, jsou důvody celkem jasné. Pozitivem je, že bolesti v krku nemusí být nijak výrazně velké. Také je pozitivem, že se nejedná o nijak závažnou zdravotní komplikaci. Pomoci mohou i babské rady, založené na využití cibule, česneku, nebo jiných potravin, které mají antiseptické účinky.

Laryngitida

Tato nemoc je známá také jako zánět hrtanu. V takovém případě už nejde zdravotní problém, které je vhodné léčit doma. Pokud se objeví příznaky, jako opravdu extrémně silné škrábání, ztráta hlasu a kašel, je dobré vyhledat lékaře. Ten určí jak diagnózu, tak i vhodnou léčbu.

Faryngitida

Velmi podobná zdravotní komplikace, jako je laryngitida. Hlavním rozdílem je to, že se výrazná bolest v krku objevuje jenom při polykání. Běžně se krk jeví, jako by byl v pořádku. I zde doporučíme raději navštívit lékaře, který s velkou pravděpodobností diagnostikuje takzvaný zánět hltanu.

Angína

I tuto nemoc může lékař diagnostikovat ve chvíli, kdy vás trápí bolest v krku. Příčina je zde celkem jasná. A to je zánět mandlí. To lze poznat na první pohled, protože vaše ústní dutina je v této oblasti nejenom zarudlá, ale jsou zde i jasně viditelné hnisavé čepy. Nejlepší volbou jsou antibiotika.

Problémy s hlasivkami

Velmi častý problém vytížených zpěváků. Problémy s hlasivkami se projevují nejenom tím, že je velmi těžké mluvit – natož zpívat. Projevují se i tím, že souběžně s tímto problémem dochází k bolesti v krku. Při drobných problémech se doporučuje Vincentka. Při komplikovanějších pomůže lékař.

Publikováno: 25. 01. 2018

Kategorie: Nemoci

Autor: Katka Rozsypalová