Jak se šíří nemoci mezi kolegy v práci

Šíření nemocí v podstatě nelze stoprocentně zastavit. Jsou však cesty, jak šíření výrazně zpomalit, nebo částečně omezit. Toho je využíváno hlavně v době různých epidemií. Riziková jsou hlavně místa, kde se schází více lidí. Třeba vaše zaměstnání - proto byste měli zvážit, zda pro vás nebude lepší pracovat z domova. Jak se v takovém prostředí nejčastěji šíří nemoci? Podívejte se.

Stačí zakašlání, nebo kýchnutí

To, aby se nemoc přenesla z jednoho kolegy na druhého, není nijak komplikovaným procesem. V podstatě stačí jenom drobnost a problém je na světě. Nakažený kolega může zakašlat, nebo si třeba jenom kýchnout. Jakmile k tomu dojde, jde od něho pořádná dávka bacilů, která se může jednoduše dostat k ostatním. A to i na několik metrů. Proto by mělo být základem nejenom kýchání, nebo kašlání do kapesníku. Zapomínat nelze ani na to, že je vhodné nosit roušku.

Nedostatečná hygiena je další problém

Není to ani o tom, že by si nakažený kolega, nebo kdokoliv jiný nemyl ruce. Problémem je to, že mnohé bakterie voda a mýdlo nemusí odstranit. V takovém případě mohou zůstat na jeho rukou – třeba potom, co zakašle, nebo si kýchne. A když vám přinese hrneček s kávou, nebo vezme do ruky vaší počítačovou myš, dostanou se k vám. Základem hygieny je tedy používat buď antibakteriální mýdla, nebo různé desinfekce ve formě gelů. Stačí kapka aplikovaná na ruce a bakterie jsou eliminovány. Nemoci mezi kolegy se přestanou šířit.

Mějte čistý vzduch

Mnoho bakterií se šíří vzduchem. Je proto nutné dbát na jeho čistotu. Osvědčenou volbou jsou čističky vzduchu, které pomohou k jejich likvidaci. Vhodné ale může být i vyvětrání. Jak proto, že se starým vzduchem vylétnou ven, tak proto, že nemusí vydržet krátkodobé snížení teploty, které nastane, když na pár minut vyvětráte v mrazivém dni. Větrat se proto doporučuje i u vás doma, pokud chcete eliminovat situaci, že budou od jednoho nemocného nakaženi ostatní členové domácnosti.

Publikováno: 10. 11. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Katka Rozsypalová