Bolest pánevního dna: Příčiny, příznaky a způsoby léčby

Bolest pánevního dna se vyznačuje především bolestí a různými jinými zdravotními problémy v oblasti pánve. Postihuje nejen ženy, ale také muže, a to to nejčastěji ve věku mezi 35. - 45. rokem. V tomto článku se dozvíte, co způsobuje bolest pánevního dna, jak ji je možné léčit a jaká je nejlepší prevence.

Příčiny a příznaky bolesti pánevního dna

Chronická bolest pánevního dna může mít různé příčiny. Mezi ty nejčastější u mužů patří úrazy a záněty v oblasti pánve, respektive dozvuky úrazů z minulosti. Dále pak celková ochablost svalového aparátu či problémy neuropsychického rázu. U pánské populace se toto onemocnění projevuje potížemi s prostatou  - konkrétně úniky moči a erektilní dysfunkcí. U žen bývá příčinou bolesti pánevního dna především těhotenství a porod. Ochabnutím svalů v oblasti pánevního dna také dochází k problémům s močením a při vyprazdňování stolice. U žen se může vyskytnout i nepravidelná a bolestivá menstruace, která je doprovázena bolestmi v oblasti pánve. Nerovnováha v sexuálním životě, kterou způsobuje ochabnutí svalů v oblasti pánevního dna, může být důvodem bolestivého styku.

Jak se bolesti pánevního dna zbavit?

Základním krokem v léčbě bolesti pánevního dna je zkonzultovat problém s praktickým lékařem a následně se vydat k odborníkovi - urologovi nebo fyzioterapeutovi, který provede důkladné vyšetření. Mezi moderní možnosti léčby pánevního dna dnes patří léčba rázovou vlnou. Ta pomáhá od bolesti a zajišťuje regenerační a hojivé procesy. Pomocí vlny s vysokou energií podporuje novotvorbu a prokrvení cév. Rázová vlna přináší výsledky okamžitě.

Jak na prevenci?

Lidé trpící bolestmi pánevního dna jsou velmi citliví na chlad z okolí. Proto si je v případě studeného počasí vhodné oblékat více vrstev oblečení a v pohodlí domova dostatečně dopit nebo se přikrývat teplejší dekou. Další možností prevence je preventivní urologická prohlídka. Když se u odborníka zastavíte v době, kdy máte určité pochybnosti nebo prvotní příznaky, máte slušnou šanci, že se pod jeho vedením potíže nerozvinou, ale naopak je uhasíte již v zárodku.

Publikováno: 22. 08. 2022

Kategorie: Nemoci

Autor: Katka Rozsypalová