Astma

Takzvaná záducha neboli astma je známé onemocnění dýchacích cest. Má mnoho různých projevů, mezi které se řadí především kašel a následné sípání. Též je známým symptomem i výraznější svírání na hrudi, nebo pocity dušnosti. Že jde o celkem závažný problém, upozorňují čísla. Na celém světě trpí astmatem zhruba 300 milionů osob. Zhruba 250 tisíc z nich na něho doplatilo životem. Tento fakt přispívá k tomu, že by se nemělo podceňovat.

Co astma způsobuje?

Jsou různé faktory, které mohou stát za tím, že se astma objeví. Jedním ze známých jsou ty genetické. Vznik astmatu u dítěte je tedy dán jenom tím, že tímto problémem trpí rodiče. Nejde ale o důvody jediné. Vliv může mít také prostředí, ve kterém se konkrétní osoba pohybuje. Může se ale jednat i o reakci těla, třeba na různé druhy léčby jiných zdravotních problémů. Pokud jde o reakce těla, opomíjet nelze ani alergie, které jsou s astmatem velmi často spojovány. Mnohým astmatikům vadí jak příliš suchý, tak příliš vlhký vzduch, včetně přechodů z jednoho extrému do druhého. Pro astmatika je ideální, pokud se v místnostech udržujte teplota 20 °C a relativní vlhkost 40–50 %. V tomto směru jsou nepřekonatelným pomocníkem domácí odvlhčovače. Odvlhčovače vzduchu MASTER najdete například ve specializovaném e-shopu odvlhcovace.info, který provozuje specialista na vysoušeče a mobilní topidla eprofi.cz s.r.o. (prodává také horkovzdušné agregáty a další techniku). S výběrem vhodného přístroje vám ochotně poradí a vysvětlí i to, jak ho efektivně používat.

Jak se astma léčí?

Osvědčenou léčbou je inhalace látek, které dokážou rychle eliminovat aktuální symptomy a tak pacienta zbaví hlavních příznaků, které jsme uvedly výše. Základem jsou tedy inhalátory, které by měli mít pacienti vždy u sebe. Jedná se svým způsobem v podstatě o první pomoc danému pacientovi. Pokud jsou projevy astmatu komplikovanější, může být mezi způsoby léčby zahrnuto i podání kortikosteroidů, nebo síranu hořečnatého. Obojí probíhá takzvaně nitrožilně.

Diagnostika je komplikovaná

I když žijeme v domě moderní medicíny, stále ještě neexistuje žádný stoprocentně přesný test, který by dokázal poznat astma. Většina diagnóz tak vzniká až ve chvíli, kdy se objeví první symptomy, které jsou spojené s neočekávanou reakcí těla na určitý podnět. Až v tu chvíli může být s větší pravděpodobností rozeznáno, že má konkrétní osoba astmatický záchvat a podat potřebné léky, které ho dokážou utlumit.

Publikováno: 31. 12. 2020

Kategorie: Nemoci

Autor: Katka Rozsypalová