Tipy pro péči o zdraví dýchacích cest

Dýchání

Problémy s dýcháním, které způsobují neustálé potíže, mohou mít vliv na to, jak se cítíte v každém okamžiku. Pokud máte potíže s dýcháním, mohou být aktivity méně příjemné a namáhavé. Podmínky, které způsobují časté podráždění a záněty, mohou mít také negativní vliv na vaše celkové zdraví. Zde je několik tipů, které vám pomohou získat zpět kontrolu nad zdravím vašich dýchacích cest.

Získejte pomoc od odborníka

Dlouhodobý problém, který ovlivňuje dýchání, vyžaduje lékařskou pomoc. Ušní, nosní a krční lékař vám může pomoci zjistit příčinu vašich dýchacích potíží. ORL lékař může navrhnout pokročilejší řešení pro léčbu chronických infekcí. Tento druh specialisty může také řešit jakékoli fyzické problémy v nosních cestách, jako je ucpaná nosní dírka nebo vychýlená nosní přepážka. Tyto stavy mohou omezit nebo zcela zablokovat vdechování vzduchu nosem, takže zákrok vám může přinést dlouhodobou úlevu.

Identifikace nesnášenlivosti prostředí

Pokud trpíte alergiemi na věci v ovzduší, jako je prach nebo pyl, pravděpodobně už víte, co způsobuje vaše kýchání nebo svědění očí. Můžete však mít jednu nebo více citlivostí na prostředí, o kterých nevíte.

Alergie a intolerance se někdy používají zaměnitelně, ale není to totéž. Příznaky nesnášenlivosti na něco ve vašem prostředí nemusí být tak závažné jako u alergie a reakce nemusí nastat tak rychle. Nesnášenlivost však může mít významný vliv na dýchání a způsobovat závratě.

Můžete zkusit domácí test, abyste zjistili, zda jste citliví na prvky prostředí. Tímto testem lze zjistit vaši citlivost na mnoho různých látek, jako jsou chemické látky, tkaniny a látky znečišťující ovzduší. Pokud víte, jaké prvky ve vašem prostředí ovlivňují vaše dýchání, můžete se jim vyhnout a podniknout kroky ke snížení jejich expozice.

Vyšetření spánku

Spánková apnoe se stává stále rozšířenějším jevem Existuje řada faktorů, které mohou vést k rozvoji a závažnosti tohoto stavu. Lidé s touto poruchou mají během spánku narušený dechový režim. Pokud se během noci několikrát budíte nebo se ráno po probuzení necítíte odpočatí, může být příčinou spánková apnoe.

Nejúčinnějším způsobem, jak diagnostikovat tento stav, je podstoupit spánkovou studii. Během studie se bude používat speciální zařízení, které bude monitorovat vaše dýchání a další životní funkce během spánku. Pokud lékař zjistí, že trpíte spánkovou apnoe, bude k regulaci vašeho dýchání během spánku použit přístroj CPAP.

Cvičte více

Více cvičení by vám mohlo pomoci zvýšit kapacitu plic. Aerobní cvičení může posílit plíce a udržet jejich správnou funkci. Plíce navíc potřebují podporu svalů v těle, takže budování svalů může snížit námahu potřebnou k dýchání.

Dýchání je jednou z nejdůležitějších funkcí vašeho těla. Mělo by to být snadné a pohodlné Pokud tomu tak není, může to výrazně ovlivnit váš pocit pohody. Kroky ke snadnějšímu dýchání mohou zlepšit kvalitu vašeho života a pomoci vám dosáhnout lepšího zdraví.

Publikováno: 09. 03. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Rozsypalová