Obezita - jak na ni

Je to strašák současné doby. Nejenom, že je obézní stále větší procento dospělé populace. Objevovat se začíná také u dětí. I proto je třeba začít bojovat proti nadměrné hmotnosti. Jak na to? Několik tipů vám dáme.

Uvědomte si konkrétní problém

Mnoho lidí si neuvědomuje, že obezita skutečně přináší řadu problémů. Čeho se mohou týkat? Primárně je to lidské zdraví. Kdo je obézní, ten automaticky spadá do několika rizikových skupin. Problémem je ale i fyzická kondice, která je spíše nulová. Opomíjet nelze ani společenské faktory. Při pohledu do zrcadla to není příjemný pohled, nehledě na komplikovanost cestování veřejnými dopravními prostředky. Už jenom schopnost uvědomit-si daný problém je krok kupředu.

Hubnutí neznamená odmítání jídla

Mějte na paměti, že vaše hmotnost se nezvýšila z ničeho nic. Během několika týdnů. Trvalo měsíce až roky, než jste začali být obézní. Nelze tedy chtít zhubnout během krátké doby. Tomu by měla odpovídat i dieta, kterou zvolíte. Zapomeňte na jakékoliv drastické postupy založené na jednotvárné stravě, nebo na odmítání jídla. Jsou nebezpečné a stejně nepomohou. Základem úspěchu je zdravý životní styl. Jídelníček s několika porcemi menšího jídla, které budou vyvážené a zdravé. Už jenom to, že vynecháte sladké, tučné a smažené vám bude pomáhat.

Bez pohybu to nepůjde

Správná strava zajistí, že nebudete dále přibírat. Dojde i k tomu, že když výdej převýší příjem, budete pozvolna hubnout. Spalování tuků však bude vhodné urychlit. A to pohybem, který zrychlí váš metabolismus. Ideální jsou aerobní neboli kardio aktivity. Může to být běh, aerobic, Zumba, ale i jízda na kole, nebo plavání. I zde postupujte pozvolna. Vaše tělo se několik let nehýbalo a tak je třeba začít s fyzickou aktivitou postupně, a průběžně zvyšovat intenzitu, stejně jako délku cvičení. To opakujte několikrát týdně.

Publikováno: 14. 03. 2018

Kategorie: Strava

Autor: Katka Rozsypalová