Jak často měnit roušku?

Význam roušky nemá smysl rozebírat, její účinnost již potvrdila řada studií. Nošení roušky minimalizuje riziko nákazy až pětinásobně, ovšem pouze za předpokladu dodržení základních opatření – především včasné výměny. Ale jak často roušku měnit? Někteří lidé ji nosí třeba i několik dní až týdnů, aniž by si uvědomovali, že takto dlouhý interval je naprosto nepřípustný.

Názory na to, jak často roušku měnit, se mnohdy liší. Většina zdrojů uvádí, že účinnost roušky výrazně klesá v momentě, kdy materiál navlhne. Studie van der Sande a kol. z roku 2008 však tvrdí, že je rouška stejně účinná i po třech hodinách. Co se však může změnit, je prodyšnost materiálu. Jakmile zvlhne, zvětší se množství vdechovaného a vydechovaného vzduchu netěsnostmi na okrajích. I proto je lepší roušku v průběhu dne i několikrát vyměnit. Budete-li si s sebou nosit náhradní, určitě neuděláte chybu.

Může se rouška používat opakovaně?

Jednorázové roušky logicky k opakovanému nošení určeny nejsou. Ihned po použití s ní naložte jako s infikovaný materiálem (vyhoďte ji do odpadkového koše). Textilní roušky k opakovanému nošení určeny jsou, ale je nutné je dezinfikovat. Počítejte však s tím, že opakovaným praním (cca desítky pracích cyklů – v závislosti na kvalitě materiálu) se látka narušuje a řídne, čímž se výrazně snižuje její efektivita co by bariéry proti virovým částicím.

Vyplatí se nosit roušky s aktivním stříbrem?

Koloidní neboli aktivní nano stříbro je přírodní antibiotikum, které účinně likviduje bakterie a viry. Roušky opatřené vrstvou, která byla ošetřena danou technologií, brání množení škodlivých mikroorganismů i zápachu. Podstatné však je, aby byl textil se stříbrem v přímém kontaktu s obličejem, nikoliv uprostřed roušky, kde nemůže eliminovat bakterie na látce, která je ve styku s pokožkou.

Luxusní roušky z certifikované antibakteriální látky seženete například na Rouskohop.cz. Prodejce nabízí dětské, pánské i dámské roušky, a to ve velmi stylovém provedení.

Publikováno: 06. 12. 2020 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Rozsypalová