Jak moderní hokejová výstroj chrání hokejisty před zraněním?

Hokej patří mezi nejrychlejší a nejtvrdší kolektivní sporty. Na ledové ploše se pohybují hráči rychlostí přes 40 kilometrů v hodině, zatímco puk může letět rychlostí přesahující 160 kilometrů za hodinu. Právě proto je prevence úrazů naprosto klíčovou součástí tohoto sportu.

Evoluce bezpečnosti v hokeji

V posledních desetiletích hokej prošel významnou transformací v oblasti bezpečnosti. Po tragické nehodě Billa Mastertona v roce 1968 se začaly postupně zavádět helmy. Když v roce 1989 přišel Clint Malarchuk při zápase NHL málem o život po zásahu bruslí do krku, začalo se více mluvit o chráničích krku. Nedávná tragédie Adama Johnsona znovu otevřela debatu o povinné ochraně nejzranitelnějších částí těla.

Základní výstroj a její správné používání

Helma jako základ bezpečnosti

Moderní hokejová helma je komplexním bezpečnostním prvkem. Musí perfektně sedět - příliš volná helma neplní svou ochrannou funkci, příliš těsná může způsobovat bolesti hlavy a snižovat koncentraci. Důležitá je pravidelná kontrola všech šroubků a polstrování. Po každém větším nárazu by měla být helma důkladně zkontrolována, protože i neviditelné praskliny mohou drasticky snížit její ochrannou funkci.

Chrániče obličeje

U mládeže je povinný celoobličejový kryt, dospělí profesionálové často používají pouze plexi. Sidney Crosby po zlomenině čelisti začal používat speciálně upravený kryt brady jako dodatečnou ochranu. Důležitá je čistota průhledu - poškrábané plexi může významně omezit viditelnost a zvýšit riziko srážky.

Ochrana krku

Chránič krku neboli hokejový nákrčník se po nedávných událostech dostává do popředí zájmu. Nejmodernější modely využívají kevlarová vlákna a poskytují maximální ochranu při minimálním omezení pohybu. Connor McDavid po tragédii Adama Johnsona veřejně podpořil povinné nošení těchto chráničů.

Chrániče ramen a hrudníku

Moderní chrániče ramen a hrudníku jsou navrženy tak, aby rozložily sílu nárazu do co největší plochy. Správné nastavení popruhů je klíčové - chránič nesmí při pohybu "cestovat". Speciální pozornost je třeba věnovat oblasti páteře, která patří mezi nejzranitelnější místa.

Chrániče loktů

Loketní chrániče musí být dostatečně pevné pro ochranu při pádech, ale zároveň nesmí omezovat pohyblivost. Profesionálové často používají dodatečné zpevnění v oblasti, kde se loket dotýká mantinelu.

Rukavice

Kvalitní hokejové rukavice chrání nejen před nárazy a sekáním, ale také před zlomeninami prstů při blokování střel. Vnitřní výstelka by měla být pravidelně kontrolována, protože zpocená a rozpadající se výstelka snižuje ochrannou funkci.

Suspenzor

Často podceňovaná, ale naprosto klíčová součást výstroje. Moderní suspenzory na hokej kombinují tvrdé a měkké materiály pro maximální ochranu při zachování pohyblivosti.

Kalhoty a chrániče kyčlí

Hokejové kalhoty musí chránit před nárazy do mantinelu, pády na led i před letícím pukem. Důležitá je především ochrana kostrče a kyčelních kloubů. Profesionální hráči často používají dodatečné polstrování v nejvíce exponovaných místech.

Chrániče holení

Chrániče holení musí vydržet přímé zásahy pukem i hokejkou. Délka chráničů by měla být taková, aby nevznikala mezera mezi chráničem a bruslí. Wayne Gretzky používal speciálně upravené chrániče s dodatečnou ochranou achillovky.

Brusle

Moderní brusle obsahují řadu bezpečnostních prvků - zpevněnou špičku, ochranu kotníku i zesílení v místě, kde může dojít k zásahu pukem. Pravidelná kontrola šroubků a nýtů je nezbytná.

Speciální ochranné prvky

Ochranné košilky

Stále více hráčů používá speciální ochranné košilky s kevlarovými vlákny, které poskytují dodatečnou ochranu v oblasti krku a hrudníku.

Chrániče zubů

Individuálně tvarované chrániče zubů poskytují nejlepší ochranu a zároveň nejméně omezují komunikaci na ledě. Jsou nezbytné i při používání celoobličejového krytu.

Ortézy a tejpy

Preventivní tejpování a používání ortéz může předejít řadě zranění, především v oblasti kotníků a zápěstí.

Údržba výstroje

Pravidelná údržba výstroje je klíčová pro zachování její ochranné funkce. Po každém použití by měla být výstroj důkladně vysušena. Šrouby a nýty je třeba pravidelně kontrolovat a dotahovat. Praskliny a trhliny musí být okamžitě řešeny - poškozená výstroj může být nebezpečnější než žádná.

Bezpečnostní pravidla a fair play

Bezpečnost v hokeji není jen o výstroji. Klíčové je dodržování pravidel a respekt k soupeři. NHL v posledních letech zpřísnila posuzování nebezpečných zákroků na hlavu a zezadu. Stejně důležitá je i předsezonní příprava a správné rozcvičení před zápasem.

Specifika různých věkových kategorií

Každá věková kategorie má svá specifika v oblasti bezpečnosti. U mládeže je ochrana nejvyšší - povinné jsou celoobličejové kryty a chrániče krku. S rostoucím věkem se některé prvky stávají dobrovolnými, ale zkušenosti ukazují, že prevence je vždy lepší než řešení následků úrazu.

Moderní trendy v bezpečnosti

Výrobci neustále pracují na vývoji bezpečnější výstroje. Využívají se nové materiály jako D3O, které při nárazu ztuhnou. Helmy jsou testovány v pokročilých laboratořích, kde se simulují různé typy nárazů. Vznikají "chytré" chrániče, které dokáží měřit sílu nárazů a upozornit na potenciální nebezpečí otřesu mozku.

Hokej je kontaktní sport a určitému riziku se nelze zcela vyhnout. Správným výběrem, používáním a údržbou výstroje však můžeme toto riziko významně snížit. Jak řekl Wayne Gretzky: "Nejlepší zákrok je ten, kterému předejdete." A to platí i o zraněních v hokeji.

Investice do kvalitní výstroje a dodržování bezpečnostních pravidel se vždy vyplatí. V sázce je totiž to nejcennější - zdraví hráčů. A právě proto by bezpečnost měla být vždy na prvním místě, ať už jde o profesionální nebo amatérský hokej.

Publikováno: 27. 10. 2024

Kategorie: Tipy a rady