Dolní a horní zkřížený syndrom

Tato zdravotní komplikace rozhodně nepatří k nejznámějším. Možná i proto mnoho lidí překvapí. Jak proto, že se u nich objeví, tak proto, že může způsobovat komplikace v běžném životě.

Co je to zkřížený syndrom?

Nejprve obesně k tomu, co to takzvaný syndrom je. Definice je celkem jednoduchá. Dojde k takzvanému zkřížení mezi svalstvem. A to vede k výraznému oslabení svalů. Logicky se objevuje hlavně u svalových skupin, které mají tendence se zkracovat. A ty jsou umístěny na různých částech těla.

Dolní zkřížený syndrom

Pokud jde o oblast, kde se objevuje nejčastěji, je to zcela určitě oblast pánve. Typickým problémem je držení těla založené na prohnutí páteře, kdy je vystrčeno břicho. Dolní zkřížený syndrom velmi často doprovází také bolesti zad, jelikož vlivem takového držení těla dochází k jejich přetěžování. Typickým znakem tohoto syndromu je i to, že špičky nohou jdou stále více od sebe. Mnohdy až do poloh, které jsou na první pohled celkem nepřirozené.

Horní zkřížený syndrom

Ten se přece jenom objevuje častěji. A to z důvodu, že na jeho vznik má vliv pohodlný život. Hlavně potom sedavý způsob života. Kdo má tento typ zaměstnání, měl by být na pozoru. Horní zkřížený syndrom se objevuje primárně v oblasti hrudníku, ale také v oblasti krční páteře. Při pohledu do zrcadla jsou typickým znakem nepřirozeně kulatá záda.

Jak problémům předcházet?

Je to celkem snadné. Základem by mělo být posilování daných svalových partií. U horního syndromu je třeba změnit styl života a do běžného dne přidat také dostatek pohybu. Pokud jde o dolní zkřížený syndrom, je řešení v podstatě stejné. Paradoxem ale je, že trpět tímto problémem mohou i sportovci. U nich je pomoc zcela opačné. Syndrom vzniká z důvodu nadměrného přetěžování daného svalstva. Ti by tedy měli výrazně zvolit a upravit tak svou tréninkovou zátěž.

Publikováno: 01. 02. 2018

Kategorie: Nemoci

Autor: Katka Rozsypalová